Projekt rewitalizacji opuszczonego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

Strona główna » Wiadomości » Projekt rewitalizacji opuszczonego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

Pomysł na wykorzystanie opuszczonego obiektu

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego znajdujące się pod Wawelem pozostaje opuszczone i nieużywane. Zwrócono już uwagę na degradację tego miejsca, sugerując potrzebę podjęcia działań naprawczych. Wojciech Morek, znany krakowski operator filmowy i fotograf, który miał udział w dokumentowaniu życia w Piwnicy pod Baranami w latach 90., wysuwa propozycję wykorzystania tego miejsca poprzez budowę tunelu prowadzącego do Wzgórza Wawelskiego oraz instalację windy umożliwiającej dostęp na Zamek Królewski.

Reklamy

Cel projektu

Celem projektu jest wykorzystanie opuszczonego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem poprzez skierowanie tam osób korzystających z windy, która umożliwiłaby im dostęp na Wawel. Tunel oraz winda mogą być szczególnie przydatne dla osób starszych i niepełnosprawnych, które z trudnością pokonują podejście na Zamek Królewski. Tego rodzaju udogodnienia nie tylko ułatwiłyby zwiedzanie Wawelu, ale również zredukowałyby trudności związane z długim i uciążliwym podejściem. Propozycja Moreka zakłada, że realizacja tego projektu stanowi niewielki nakład w porównaniu z ambitnymi planami budowy metra. Ponadto, inicjatywa ta mogłaby przywrócić życie Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, które obecnie pozostaje nieużywane i bezużyteczne.

Historia Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle zostało otwarte w 2010 roku. Posiada ono powierzchnię ponad 700 mkw, którą można zagospodarować na różne sposoby. W przeszłości pełniło ono funkcję punktu informacji turystycznej, kawiarni oraz miejsca sprzedaży pamiątek.

Realizacja projektu

Projekt Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego został zrealizowany według projektu biura IBM Asymetria, przy współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Mimo otwarcia punktu informacyjnego, kawiarni i sklepów z pamiątkami, obecnie obiekt pozostaje opuszczony, a nawet zamknięto tam dostęp do toalety.

Podsumowanie

Projekt rewitalizacji opuszczonego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego może przyczynić się do ożywienia tego obszaru oraz usprawnienia ruchu turystycznego w regionie. Zastosowanie windy i tunelu stanowiłoby nie tylko udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych, ale również nową atrakcję dla turystów odwiedzających Kraków.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x