Wizyta Prezydenta Cypru w Krakowie. O konieczności rozszerzenia Unii Europejskiej

Strona główna » Wiadomości » Wizyta Prezydenta Cypru w Krakowie. O konieczności rozszerzenia Unii Europejskiej

W piątek w Krakowie prezydent Cypru, Nikos Christodulidis, wygłosił wykład w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej prelekcji prezydent skupił się na temacie Unii Europejskiej, wspominając o rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski i Cypru do Wspólnoty oraz omawiając kluczowe wyzwania, przed którymi stoi UE w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Znaczenie rozszerzenia Unii Europejskiej

Christodulidis podkreślił, że jednym z najważniejszych celów Unii Europejskiej powinno być jej rozszerzenie, szczególnie w obliczu obecnych kryzysów, takich jak wojna w Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie. „Powinniśmy uczynić rozszerzenie jedną z priorytetowych polityk Unii. Proces oparty na zasadzie warunkowości jest w tej chwili koniecznością geopolityczną” – zaznaczył prezydent.

Reklamy

Wspomnienia i przyszłość UE

Prezydent Cypru przypomniał, że 1 maja 2004 roku był historycznym momentem dla 10 nowych krajów członkowskich UE, w tym Polski i Cypru. „Był to moment spełnienia marzeń naszych przodków, który zmienił także całą Unię Europejską” – podkreślił. Nowe kraje członkowskie zyskały wtedy pewność, że nie doświadczą wojny w przyszłości. Christodulidis porównał UE do obiecanej latarni morskiej, która wskazywała drogę do bezpieczeństwa i stabilności.

Sytuacja Cypru w Unii Europejskiej

Prezydent zaznaczył, że Cypr jest ostatnim krajem podzielonym w UE, będącym pod częściową okupacją Turcji. „Walczymy o naszą niepodległość” – powiedział. Podkreślił, że Polska wspiera starania Cypru o zjednoczenie, zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Pomoc humanitarna dla Gazy

Christodulidis wspomniał również o zaangażowaniu Cypru w pomoc humanitarną dla cywilów w Gazie. Wyraził zamiar współpracy z Komisją Europejską, USA oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w celu wsparcia mieszkańców tego regionu, w tym studentów, zapewniając im niezbędną pomoc.

Pytania od studentów

Po wykładzie prezydent odpowiedział na pytania od uczestników. Jeden z ukraińskich studentów zapytał o udział przedstawicieli Cypru na inauguracji kolejnej kadencji Władimira Putina w Moskwie. Christodulidis odpowiedział: „To nie zmienia naszego stanowiska w kwestii ukraińskiej. Nasze stanowisko jest jednoznaczne, jasne. Jesteśmy państwem członkowskim, które lepiej rozumie wasze codzienne cierpienie”.

Wspólna dyskusja na tematy kluczowe

Prezydent Cypru podkreślił również wagę nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zachęcał do wspólnej dyskusji zarówno w Brukseli, jak i w krajach członkowskich UE, na temat kluczowych wyzwań, z jakimi zmaga się Unia, oraz o przyszłości wspólnoty w kontekście obecnych kryzysów.

Wizyta prezydenta Christodulidisa w Krakowie była okazją do podkreślenia znaczenia solidarności i współpracy w ramach Unii Europejskiej, a także do omówienia najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi obecnie wspólnota.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x