Minister wieczorek o potrzebie łączenia uczelni

Strona główna » Wiadomości » Minister wieczorek o potrzebie łączenia uczelni

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek, podczas spotkania z rektorami i studentami małopolskich uczelni, podkreślił konieczność współpracy oraz rozważania opcji łączenia uczelni w kontekście malejącej liczby studentów.

Reklamy

Wsparcie dla Łączenia Uczelni

Minister Wieczorek zaznaczył, że ministerstwo wkrótce przedstawi mechanizm promujący takie rozwiązania, przy czym akceptacja takich połączeń musi być uzyskana za zgodą senatu oraz władz uczelni. Zwrócił uwagę na konieczność efektywnego wykorzystania bazy dydaktycznej i naukowej, szczególnie w kontekście malejącej liczby studentów.

Planowane Zmiany w Ustawie o Nauce i Szkolnictwie Wyższym

Ministerstwo ma ambitne plany dotyczące nowelizacji ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym, z zamiarem przedstawienia projektu nowelizacji w połowie roku. Projekt ten będzie poddany konsultacjom ze środowiskiem akademickim. Dotychczas zgłoszono około 700 poprawek, a ministerstwo chce rozpatrzyć i skonsolidować te poprawki, które są często sprzeczne.

Propozycje do Nowelizacji Ustawy

Minister podkreślił, że jednym z kluczowych elementów nowelizacji ustawy są kwestie dotyczące jakości nauczania. Wśród propozycji zmian są ścisłe kontrole wszystkich kierunków studiów oraz zwiększenie atrakcyjności studiów doktoranckich poprzez stypendia dla doktorantów.

Program Budowy Akademików

W kontekście problemu braku miejsc w akademikach, ministerstwo przygotowuje program „budowy akademików” z wykorzystaniem środków z tzw. Funduszu Dopłat. Planowane jest również zwiększenie środków w tym funduszu, jednak decyzja w tej kwestii będzie należała do rządu.

Minister Wieczorek podkreślił potrzebę kompleksowego podejścia do problemów szkolnictwa wyższego i zaznaczył, że zaproponowane zmiany mają na celu poprawę jakości nauczania oraz dostosowanie uczelni do zmieniających się warunków na rynku edukacyjnym.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x