Świętowanie Dnia Patrona Szkoły z Polonezem na rynku głównym w Krakowie

Strona główna » Kultura » Świętowanie Dnia Patrona Szkoły z Polonezem na rynku głównym w Krakowie

Blisko pół tysiąca osób zgromadziło się na Rynku Głównym w Krakowie, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Społeczność XLII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie – dyrekcja, profesorowie, rodzice i uczniowie – łącznie ponad 500 osób – świętowali Dzień Patrona Szkoły, Adama Mickiewicza, przy jego pomniku. Jednym z głównych punktów obchodów było tańcowanie Poloneza, symbolicznie pożegnając klasy IV maturalne, które zakończyły naukę w XLII LO.

Tradycja Poloneza jako element obchodów

Tradycja ta nie ma długiej historii, rozpoczęła się w ubiegłym roku z okazji Jubileuszu 130-lecia szkoły przy ul. Studenckiej oraz 5-lecia XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie. Od 1892 roku w tej lokalizacji mieściły się różne placówki oświatowe, a od 2017 roku tutaj działa XLII Liceum Ogólnokształcące. W tegorocznym ogólnopolskim Rankingu Perspektyw szkoła zdobyła tzw. złotą tarczę, co potwierdza jej wysoki poziom na tle innych placówek edukacyjnych.

Reklamy

Podsumowanie roku szkolnego

Podczas uroczystości pożegnania klas maturalnych dyrektor szkoły, dr Paweł Cząstka, zwrócił się do uczniów, podsumowując ich 4-letni pobyt w XLII LO. Pomimo trudności związanych z pandemią i innymi wydarzeniami światowymi, uczniowie zyskali nowe doświadczenia i umiejętności, co pozwoliło im spojrzeć na świat w nowy sposób.

Wyjątkowość XLII LO

XLII LO wyróżnia się na tle innych szkół Krakowa zarówno pod względem architektury budynku, jak i wyników maturalnych oraz atmosfery panującej w szkole. Szkoła planuje rekrutację do 4 klas I na kolejny rok szkolny, kontynuując swoją tradycję jako miejsce, w którym kształtuje się młodych, wartościowych ludzi.

Planowane kierunki na nowy rok szkolny

W nadchodzącym roku szkolnym szkoła planuje rekrutację do 4 klas I na różne specjalizacje, od matematyczno-geograficznej po humanistyczną. Progi punktowe w ubiegłych latach oscylowały w granicy 160-170, co świadczy o wysokim poziomie wymagań stawianych przez placówkę.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoimi przemyśleniami, napisz komentarz.x